درزانقطاع

درز انقطاع و درز انبساط از جمله مسائل مهم برای نگهداری و جلوگیری از آسیب ساختمان هاست که باید به آن توجه کرد چرا که ساختمان ها برای حفظ جان ساکنان آن ها باید در مقابل زلزله، انقباض و انبساط ایمن باشند. گروه مارکوراپل ارائه دهنده خدمات متنوعی در زمینه انقباض و انبساط ساختمان ها می باشد. برای محافظت از ساختمان مسکونی خود با مرکز تماس بگیرید

در متن زیر به این موارد اشاره می نماییم:

  • توضیح درز انقطاع
  • مشکلات درز انقطاع
  • توضیج و نحوه محاسبه درز انبساط

 درز انقطاع در راپل کاری به چه منظور است؟

برای حل مشکلات درز انقطاع از راپل کاری استفاده میکنیم. برای جلوگیری از خسارت در اثر زلزله در ساختمان هایی با ارتفاع زیاد باید به وسیله درز انقطاع از هم جدا شوند، برای جلوگیری از خسارت و کاهش خرابی ناشی از ضربه ساختمانهای مجاور به یکدیگر ، به ویژه در زمان وقوع زلزله، ساختمانهایی که دارای ارتفاع بیش از ۱۲ متر یا دارای بیش از ۴ طبقه هستند ، باید به وسیله درز انقطاع از ساختمانهای مجاور جدا شوند. همچنین حداقل درز انقطاع در تراز هر طبقه برابر ۱۰۰/۱ ارتفاع آن تراز از روی شالوده است. این فاصله را می توان در محلهای لازم با مصالح کم مقاومت که در هنگام زلزله در اثر برخورد دو ساختمان به آسانی مصالح مزبور خرد می شوند، پر کرد. مارکوراپل ارائه دهنده خدمات پیچ و رولپلاک سنگ نمای ساختمان، راپل با مناسب ترین قیمت میباشد.

درز انقطاع در راپل کاری

 درز انقطاع دارای چه مشکلاتی است؟

درز انقطاع مشکلات زیادی را برای ساکنین ساختمان به بار می آورد . این درزها محل مناسبی برای لانه سای حیوانات می باشد. که این حیوانات باعث ایجاد آزار و اذیت به ساکنین میشوند.

چگونه از درز انقطاع جلوگیری کنیم؟

برای حل این مشکل درز انقطاع در طول ساخت باید پوشیده شود. که برای این کار از مصالحی نظیر گالبانیزه و سیمان استفاده میگردد.

درز انبساط چیست؟

تغییر دمای محیط خارج باعث ایجاد انبساط و انقباض ساختمان شده و همچنین انتقال بار ساختمان قدیمی به ساختمان مجاور جدید احداث شده مشکلاتی را به بار می آورد.

در مواردی که ساختمان بزرگ است و از چند بلوک متصل به هم تشکیل می شود ، باید به کار بردن درز انبساط در محل مناسب پیش بینی شود .

حداقل فاصله ای از ساختمان با اجزای ساختمانی که باید در آن درز انبساط پیش بینی شود به نوع ساختمان ، تعداد طبقات ، مصالح مصرفی و آب و هوای محل احداث بستگی دارد . بنابراین باید با مطالعه کافی محل اندازه آن را مهندس طراح تعیین کند . برای پوشاندن و پرکردن فواصل درز انبساط از موادی که قابلیت ارتجاعی داشته با شند استفاده می شود این فواصل نباید با مصالح بنای یا ملات پر گردد.

درز انبساط چگونه محاسبه می گردد؟

در مورد درز انقطاع شما باید حتمآ مقدار ۱ درصد ارتفاع ساختمان را رعایت کنید. البته این یک درصد در هر تراز با توجه به ارتفاع همان تراز باید رعایت گردد. با توجه به آنکه معمولآ ستونها در طبقات بالاتر باریکتر از ستون در طبقات پایینتر است، پس عملآ در طبقات بالا که به درز اتقطاع بیشتری نیاز است فضای بیشتری نیز موجود است و عملآ با رعایت درز انقطاع در طبقات پایین در طبقات بالاتر نیز درز انقطاع نیز رعایت میگردد

توجه کنید نیروهایی که ما با توجه به ضوابط آیین نامه ۲۸۰۰ محاسبه مینماییم با نیروهایی که در واقع به سازه اعمال میشود بسیار تفاوت دارد و این نیروها بسیار کمتر از مقادیر واقعی است. در عوض با نیروهای کاهش یافته دیگر به سازه در طراحی اجازه ورود به محدوده پلاستیک را نمیدهیم. تغییر مکانهایی که با نیروهای کاهش یافته محاسبه میشوند به تغییر مکانهای طرح معروفند و تغییر مکانهای ناشی از نیروهای واقعی وارد بر سازه ، تغییر مکانهای واقعی نامیده میشوند. تغییر مکان طرح به راحتی همانند بقیه تغییر مکانها در etabs مشاهده میشود. برای تغییر مکانهای واقعی تغییر مکانهای طرح را در ضریب ۰٫۷R ضرب میکنیم.

درز انقطاع برای ساختمانهایی با بیش از دو سقف یا ۸ متر ارتفاع از تراز یا حداقلh 005/. از زمین مجاور می باشد.
مثال: ساختمانی در منطقه با تراکم متوسط، به ابعاد ۸*۲۰ جنوبی در مجاورت همسایه های شرقی و غربی واقع شده است. در صورتی که مالک درخواست ارتفاع ۱۸ متر از تراز کف خیابان را دارد، مطلوبست محاسبه درز انقطاع؟

جواب: ۱۸=۱۸/۱۰۰ عرض درز انقطاع ۱۸ سانتیمتر می باشد. که نهایتاً عرض خالص بنا ۷۸۲ سانتیمتر می باشد. ۷۸۲= ۱۸-۸۰۰

پس بین اضلاع شرقی و غربی بایستی ۱۸ سانتیمتر درز انقطاع تعبیه گردد. که با توجه به ۰۰۵/. سهم زمین، بایستی ۹ سانتیمتر در هریک از اضلاع شرقی و غربی با مرز زمین مجاور درز تعبیه نماید. ۹=۱۸*۰۰۵/.

البته این ضوابط برای ساختمانهایی تا حداکثر ۸ طبقه حاکم می باشد

پانوشت: درز انقطاع در راپل کاری، درز انبساط در راپل کاری، قیمت خدمات درز انبساط، قیمت خدمات درز انقطاع، خدمات راپل کاری در مارکوراپل

راپل کاری در ویکیپدیا

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *